пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Як сьогодні формується молодіжна політика в громадах: тези з брифінгу мерів

«Нічого для молоді без молоді» – цей принцип стає основоположним для розбудови ефективної молодіжної політики в громадах України. Саме молоді люди є головними агентами змін, які впливають на розвиток своїх громад та країни загалом. Яку молодіжну політику формують сьогодні громади, та які задачі вони ставлять перед собою?

Цим питанням був присвячений брифінг мерів «Молодіжна політика в умовах сьогодення: виклики і кращі практики для громад», який відбувся 30 липня в Києві. На заході представники профільних міністерств, органів місцевого самоврядування та громадського сектору обговорили успішні приклади реалізації молодіжної політики та інструменти залучення молоді до відновлення громад. Подія відбулася за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Сьогодні перед громадами постає чимало викликів: забезпечення якісної освіти й позашкільного розвитку, а також можливостей для реалізації молоді в умовах постійних ракетних атак. Знаходити рішення їм допомагає, зокрема, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», серед успішних практик якого – програма стажування молоді у виконкомах місцевих рад, програма підтримки молодіжних рад у громадах, курс проєктного менеджменту. Про це розповів Марат Кюрчевський, керівник програм з розвитку місцевого самоврядування і децентралізації влади Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), який виступив на брифінгу з вітальним словом.

«Найголовніше у формуванні молодіжної політики – це залучати до цього процесу молодь. Це не тільки дозволяє зробити цю політику релевантною до потреб молоді, але і грає мотивуючу роль для молодих людей, тому що вони відчувають, що їх чують, від них щось залежить. Це створює партнерство та переконує молодь, що в цій громаді хочеться жити і працювати далі», – підсумував Марат Кюрчевський.

Більш докладно - Джерело

пʼятниця, 15 листопада 2024 р.

Чому ОІСТ розпочав молодіжний проєкт і які перші кроки зробив на цьому шляху

Після реалізації достатньо успішних проєктів, спрямованих на підтримку, адаптацію та інтеграцію внутрішньо переміщених осіб в громади, що їх приймають, ОІСТ змінив вектор своєї діяльності.

Цього разу в фокусі уваги – молодь, молодіжна політика й інструменти громадської участі, які можуть застосовуватися для її реалізації на рівні громад, регіону, держави.


Для обрання молодіжної політики як об’єкту дослідження були вагомі підстави, виявлені під час втілення попередніх суміжних проєктів.

Експерти організації помітили, що структурне виключення молоді з політичних процесів – це те, з чим нерідко стикаються молоді представники громад. Це проявляється у домінуванні людей старшого віку у прийнятті рішень, у відсутності ресурсів молоді й молодіжних ГО, у відсутності досвіду, у вікових стереотипах і відмінностях політичної культури та мови між поколіннями.

Водночас саме молодому поколінню доводиться відчувати довгострокові наслідки політичних рішень або проєктів, на які вони не змогли впливати.

               
Тому для введення в дію ефективних інструментів участі молоді, передбачених завданнями проєкту «Реалізація молодіжної політики у громадах через механізми народовладдя» важливо з’ясувати, які саме підходи та механізми вже втілюються на практиці.

вівторок, 5 листопада 2024 р.

Молодіжна політика в регіоні: як це працює на Одещині

Серед пріоритетів держави, орієнтованих на майбутнє відновлення й реконструкцію держави − молодіжна політика.

На національному, регіональному та місцевому рівнях існують законодавчі та адміністративні інструменти для формування засад участі молоді.

Серед таких інструментів ­ Національна молодіжна стратегія до 2030 року, затверджена Указом Президента України від 12 березня 2021 року.


В Одеській області затверджена обласна цільова програма «Молодь Одещини» на 2021-2025 роки.

Участь молоді в політичному та суспільному житті є предметом вивчення науковців та громадських діячів. Експерти ОІСТ постійно приділяють увагу молодіжній сфері та відстежують зміни на місцевому рівні, вивчають діяльність молодіжних угрупувань. Андрій Крупник та Алла Орлова провели аналіз реалізації низки молодіжних проєктів, що здійснюються на Одещині. 

пʼятниця, 1 листопада 2024 р.

В центрі уваги − Молодіжна політика

Першого листопада 2024 року стартував проєкт "Реалізація молодіжної політики у громадах через механізми народовладдя", який реалізує ГО «Одеський інститут соціальних технологій» за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Актуальність проєкту

В умовах кризової ситуації, спричиненої російською збройною агресією, неналежна реалізація молодіжної політики може посилити такі пов’язані із війною негативні явища у суспільстві, як: втрата зв’язку зі своєю громадою молодих людей, що емігрували за кордон або перемістилися на іншу територію України, а також у зв’язку із їх службою у лавах ЗСУ, втрата молоддю можливості соціалізації в навчальних колективах через переведення значної частини навчання на дистанційний режим; різке погіршення матеріального стану більшістю сімей та обмеження у зв’язку із цим можливості участі дітей у спортивних та дозвіллєвих заходах; раннє "дорослішання" підлітків, які втратили своїх батьків на полі бою або через їх міграцію та ін.

Прийнятий Верховною Радою Закон № 3703-IX закріпив право молоді на участь у місцевому самоврядуванні, але деталізація і реалізація цих механізмів залишається на рівні громад. Адже саме на місцях зацікавлені віднайти способи залучити молодь до життя громад і вирішення місцевих проблем, щоб молоді люди відчували свою причетність і бажання будувати своє майбутнє у своїх же громадах.