вівторок, 22 квітня 2025 р.

Як живе та працює молодіжна рада в Болграді

Про молодіжну політику держави, реалізацію її основних положень в молодіжній роботі йдеться вже декілька десятиліть. І ця робота ведеться в більшості областей України. Реалізує молодіжний проєкт, за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження», й Одеський інститут соціальних технологій.

З метою кращого втілення запланованих завдань, учасники команди вивчають та поширюють кращий досвід діяльності молодіжних рад в громадах Одещини.

Аналіз сайтів громад Одещини дав змогу експертам, що беруть участь у реалізації молодіжної політики, визначити, що станом на жовтень-листопад 2024 року в Одеській області з 91 громади молодіжні ради були створені лише у 25 громадах. І тільки на початку квітня 2025 року було створено Молодіжну раду при Одеській обласній державній (військовій) адміністрації.

Процес її створення тривав в області більше чотирьох років (у січні 2021 року розпорядженням голови Одеської ОДА було затверджено «Положення про молодіжну раду при Одеській обласній державній адміністрації».

Розпорядженням голови Одеської ОДА (ОВА) від 14 квітня 2025 року затверджено склад Молодіжної ради при Одеській ОДА (ОВА) у складі 48 осіб. Серед них – і представник ГО «Одеський інститут соціальних технологій» Олександр Пакунов, учасник команди, яка за підтримки МФ «Відродження» виконує проєкт «Реалізація молодіжної політики у громадах через механізми народовладдя». Про діяльність Олександра Пакунова ми вже розповідали на сайті ОІСТ, і тепер зичимо йому успішної реалізації на рівні області.

Департамент освіти і науки Одеської ОВА здійснює моніторинг створення молодіжних рад в області. Зазначаючи кількість створених в громадах Одещини молодіжних рад, представники Департаменту вказують, що однією з основних причин їх повільного створення є відсутність активної молоді в населених пунктах. Адже частина школярів покинула країну з часу повномасштабного вторгнення, більш старші захищають Україну на полі бою, хтось перебрався на навчання чи роботу за межі своїх громад.

Водночас існують громади, які навіть за наявності вказаних причин активно створюють молодіжні ради – консультативно-дорадчі органи для роботи з молодим поколінням.

Такий приклад ефективної роботи молодіжної ради ми можемо знайти в Болградській громаді на Одещині. Молодіжну раду при Болградській міській раді Одеської області утворено на початку 2024 року. Метою її створення в визначено залучення молоді до формування та реалізації молодіжної політики в Болградській міській територіальній громаді, розвиток молодіжного руху, врахування потреб і запитів молоді при розробленні та реалізації рішень місцевої молодіжної політики, здійснення інформаційно-навчальної роботи серед молоді та консолідація молодіжного руху.

Додатково підкреслюється, що молодіжна рада при Болградській міській раді – це інструмент молодіжного «голосу», який дає можливість почути молодих людей Болградській громаді. Вона є по суті платформою взаємодії міської ради, громадських організацій, молоді та всіх мешканців громади. Цей консультативно-дорадчий орган займається також проєктною діяльністю у різних сферах життя громади.

В установчих зборах, де формувався склад Молодіжної ради, узяло участь 16 молодих людей з різних сіл громади. Створенню молодіжної ради всіляко сприяли місцеві органи влади, про що свідчать такі слова представниці керівництва міської ради: «Радію з того, що у нашій громаді зростає така активна та свідома молодь, яка буде потужною силою позитивних змін. Я вважаю, що Молодіжна рада, це інструмент молодіжного «голосу», який дає можливість почути молодих людей. Ми завжди тісно співпрацюємо з молодими людьми й нам цікава ваша думка щодо розвитку нашої громади. Адже ви рухаєтесь зовсім іншим вектором розвитку. Тому, що змінюється наша країна та суспільство, відповідно й змінюються думки наших молодих людей».

Фото зі сторінки 
https://www.facebook.com/profile.php?id=61561260415814
Ще до цього в Болграді проводилася робота з молоддю: організовувалися зустрічі, налагоджувалася співпраця з громадськими організаціями й зрештою місцева влада прийняла рішення сприяти створенню молодіжної ради в громаді.

З перших місяців діяльності Молодіжна рада активно розпочала втілювати в роботу норми, прописані в Положенні. Ефективній роботі значною мірою сприяли лідерські та організаційні якості голови ради Анастасії Безсонової, яка приїхала до Болграда з Миколаєва, рятуючись від війни. «Хочу, аби молоді було комфортно в нашій країні й вона не хотіла звідси їхати, як і я», – говорить Анастасія.

У Болградській громаді створено два простори для молоді, де та проводить дозвілля, читає, спілкується, обговорює різні питання. Голова Молодіжної ради, розповідаючи про перші кроки роботи ради, звертає увагу на підтримку дієву місцевої влади, яка виділила приміщення, допомогла з оформленням документів, запрошувала на сесії міської ради.

Вже за перші пів року роботи молодіжної ради громадське життя в Болградській громаді пожвавилось. Члени «молодіжки» волонтерять на всеукраїнських та місцевих акціях, проводять різні лекції, семінари, навчання, воркшопи, організовують спортивні змагання й багато інших активностей.
Важливо, що така цікава роботи в адміністративному центрі громади притягує увагу й інших сіл, а в одному з них для роботи Молодіжної ради вже виділили приміщення, щоб створити там простір для молоді з села.

Діяльність ради детально висвітлюється на сторінці в соціальній мережі Фейсбук, де інформується про всі події, заходи, публікуються анонси майбутніх заходів, пропонується долучатися до загальнонаціональних та регіональних активностей.

Стартом нової хвилі молодіжної активності Болградської «молодіжки» стала зустріч її членів 7 квітня цього року. На засіданні було підбито підсумки роботи ради за 2024 рік, оцінені результати проведених заходів та ініціатив і представлені та обговорені майбутні проєкти Молодіжної ради на 2025 рік.

Члени ради зібрали від молоді й запропонували популярні теми, яких потребують молоді мешканці громади. Серед таких тем: опанування фотовідеозйомок, навички монтування відео, вебдизайну, менеджменту, психології, художні майстер-класи, залучення молоді з віддалених сіл громади.

Зокрема, для інтеграції молоді з віддалених населених пунктів були запропоновані такі ідеї, як: організація виїзних заходів, використання онлайн-форматів, створення локальних представництв ради.

Для залучення молоді з усієї територіальної громади було вирішено проводити виїзні активності у селах, використовувати онлайн-формати, створювати локальні представництва молодіжної ради. План роботи Молодіжної ради опубліковано на сайті Болградської міської ради на 2025 рік, і тепер справа за виконанням наміченого.



Фото зі сторінки https://www.facebook.com/profile.php?id=61561260415814

Наразі Болградська Молодіжна рада працює над створенням середовища для розвитку та активності молоді у громаді і вже може ділитися позитивним досвідом молодіжної роботи. Своїм головним завданням члени Молодіжної ради вважають роботу над тим, щоб кожен молодий житель громади мав можливість для розвитку, творчості та активної участі в житті громади.

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Реалізація молодіжної політики у громадах через механізми народовладдя», який реалізує ГО «Одеський інститут соціальних технологій» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Немає коментарів:

Дописати коментар