субота, 25 січня 2025 р.

РЕАЛІЗАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ НА РЕГІОНАЛЬНОМУ РІВНІ: ДОСВІД МИКОЛАЇВЩИНИ

Представники Інституту – директор ОІСТ Андрій Крупник та заступник директора Алла Орлова продовжують досліджувати стан молодіжної політики на Півдні України. Цього разу увага експертів зосередилася на Миколаївщині. Про важливі інструменти реалізації молодіжної політики в цьому регіоні, створення молодіжних інституцій, заходи та пропозиції для розвитку й громадської участі молоді читайте в статті.


ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ ТА АКТУАЛЬНІСТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ

Реалізація молодіжної політики в Україні суттєво активізувалась. Попри воєнний стан,
молодіжне життя вирує: створюються молодіжні ради, молодіжні простори й центри, реалізуються молодіжні регіональні програми та втілюються в життя молодіжні проєкти. При цьому дедалі більше громадських організацій та молодіжних ініціатив долучаються до участі в цьому процесі.

За даними Міністерства молоді і спорту в Україні, станом на грудень 2023 року, відповідно до типових положень про молодіжні ради, в країні було створено 410 молодіжних рад з яких, 19 — регіонального рівня та 391 — місцевого рівня. Загальна кількість членів молодіжних рад України різного рівня становила 7 029 молодих осіб.

Упродовж 2024 року, попри всі виклики, з’явилося 120 нових молодіжних рад. Національна програма «Незламна молодь: молодіжні ради», яка запрацювала з червня 2023 року, була створена саме для того, щоб посилити потенціал молодіжних рад, допомогти молодим людям реалізувати свої креативні здібності й стати повноправними учасниками процесу розвитку їхніх громад.

Програма розроблена Українською асоціацією молодіжних рад та втілюється в межах програми «Мріємо та діємо», яка реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Міжнародним республіканським інститутом (IRI). Завданням програми є створення молодіжної ради в кожній громаді.

пʼятниця, 24 січня 2025 р.

Молодіжна політика та підходи участі: програми для представників держслужби та місцевого самоврядування у 2025 році

У 2023 році Рада Європи спільно з партнерами розробила навчальну програму з молодіжної політики, заснованої на підходах участі та створила навчальний посібник, підвищила компетентності 22 викладачів та викладачок з 11 областей України на тренінгу для тренерів та тренерок, відзняла серію відеороликів практик участі молодих людей, забезпечила менторське та експертне підтримування тренерської команди для реалізації навчальної програми на обласному та місцевому рівнях. У 2024 році реалізовано 21 програму для 611 державних службовців, службовиць та посадовців осіб місцевого самоврядування.

Крім того, тренери і тренерки застосовують методологію програми для інших цільових груп, зокрема молодих людей, які є членами і членкинями молодіжних рад, студентами і студентками, волонтерами і волонтерками та молодими активістами і активістками у Рівненській, Полтавській, Сумській, Хмельницькій та Вінницькій областях. На 2025 рік вже заплановано нові навчальні програми у Сумській, Рівненській та Чернігівській областях.

Національне агентство України з питань державної служби рекомендує суб’єктам надання освітніх послуг у сфері професійного навчання (провайдерам) розробляти загальні програми підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з питань молодіжної політики, заснованої на підходах участі, на основі Типової програми.

вівторок, 14 січня 2025 р.

Молодь – рушійна сила місцевого розвитку: триває підготовка до створення комунікаційної Інтернет-платформи в рамках проєкту ГО ОІСТ

8 січня 2025 року набув чинності Закон України №3703 "Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування". Окрему увагу в ньому приділено розширенню участі молоді у процесах прийняття рішень на місцевому рівні. Зокрема, стаття 13-5 відкриває нові можливості для Молодіжних рад, що стають важливим інструментом розвитку громад.

На створення дієвих механізмів залучення молоді до процесів прийняття рішень у Чорноморській та Южненській пілотних громадах спрямовано проєкт № G55586 "Реалізація молодіжної політики у громадах через механізми народовладдя", який реалізує ГО «Одеський інститут соціальних технологій» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

11 січня 2025 року відбулась чергова робоча зустріч керівника проєкту А. С. Крупника з провідним фахівцем у сфері інтернет-комунікацій М. С. Філатовим та заступником директора ОІСТ В. І. Паньком. Ключовою темою обговорення стала підготовка до впровадження комунікаційної Інтернет-платформи в Чорноморській та Южненській міських громадах.